Stel: u overweegt uw woning te verkopen of wilt gewoon lagere energiekosten. Dan is de vraag al snel hoeveel een investering in verduurzaming u daadwerkelijk oplevert. Niet in abstracte milieupunten, maar in euro's. Het antwoord hangt sterk af van welke maatregelen u kiest en in welke volgorde u ze doorvoert.
Een woning verduurzamen is namelijk niet één aanpak. Wie wil verkopen, heeft belang bij maatregelen die het energielabel snel en zichtbaar verbeteren. Wie langdurig blijft wonen, kijkt eerder naar maatregelen die de energierekening structureel verlagen. Het verschil tussen die twee strategieën is groter dan veel huiseigenaren beseffen.
In dit artikel leest u hoe het energielabel precies werkt, welke wijzigingen er in 2026 van kracht worden en welke maatregelen de meeste labelsprongen opleveren. Daarnaast analyseren we wat een labelverbetering bij verkoop gemiddeld waard is, waarom zonnepanelen minder labelpunten opleveren dan verwacht en hoe subsidies de investering verlagen. Tot slot werken we een concreet rekenvoorbeeld uit voor een traject van label D naar B.
Hoe werkt het energielabel en wat verandert er in 2026?
Het energielabel geeft in één oogopslag de energieprestatie van een woning weer, op een schaal van A++++ (meest efficiënt) tot G (minst efficiënt). De berekening volgt de NTA 8800-methodiek, afgestemd op Europese CEN-normen. Centraal staat het fossiele energieverbruik: isolatiekwaliteit, het verwarmingssysteem, ventilatie, de warmwaterinstallatie en de opwekking van hernieuwbare energie tellen allemaal mee in de score.
Wat verandert er per 29 mei 2026?
Vanaf 29 mei 2026 gelden ruimere verplichtingen rond het energielabel. Een geldig label is verplicht bij:
verkoop van een bestaande woning
nieuwe verhuur of verlenging van een huurcontract
ingrijpende renovatie waarbij minimaal 25% van het bouwvolume wordt aangepakt
monumenten
Tegelijk is in mei 2026 een vernieuwd labelontwerp geïntroduceerd. Dat ontwerp biedt uitgebreidere informatie over de energieprestatie van het gebouw, zodat kopers, huurders en eigenaren beter kunnen zien waar verbeterpotentieel zit. Meer over wat een hogere labelklasse concreet oplevert bij verkoop, leest u in wat is een beter energielabel je woning waard?.
Definitief versus voorlopig label
Belangrijk onderscheid: een definitief energielabel, opgesteld door een gecertificeerd energieadviseur, is tien jaar geldig. Een voorlopig label, gebaseerd op bouwjaar en woningtype zonder woningopname, telt niet meer mee bij verkoop. Wie zijn woning wil verkopen met een geldig label, heeft dus een definitief label nodig.
Aanname die door dit artikel heen loopt
De exacte weging van maatregelen in de NTA 8800-berekening verschilt per woningtype, bouwjaar en uitgangssituatie. Een dakisolatiemaatregel levert bij een ongeïsoleerde jaren-zeventigwoning een andere labelsprong op dan bij een al gedeeltelijk geïsoleerde tussenwoning. De labelimpact en financiële bandbreedtes in dit artikel zijn indicatief en gebaseerd op gemiddelden uit marktstudies en RVO-gegevens. Individuele uitkomsten kunnen afwijken.
Wat valt onder het verduurzamen van een woning?
Nu het energielabel en de bijbehorende verplichtingen duidelijk zijn, rijst de vraag: welke maatregelen tellen eigenlijk mee?
Verduurzamen van een woning omvat alle maatregelen die het energieverbruik verlagen, de energieprestatie verbeteren of hernieuwbare energie opwekken. In de praktijk vallen deze maatregelen in vier categorieën:
Schilisolatie: dakisolatie, vloerisolatie, gevelisolatie en spouwmuurisolatie
Glas en kozijnen: HR++-glas of triple glas ter vervanging van enkel of gewoon dubbelglas
Verwarmingssystemen: warmtepomp (volledig of hybride), HR-ketel
Ventilatie en energieopwekking: mechanische ventilatie met warmteterugwinning (WTW) en zonnepanelen
Niet alle maatregelen wegen even zwaar in de NTA 8800-berekening. De schil van de woning, het verwarmingssysteem en de ventilatie hebben de grootste impact op het energielabel, omdat zij het fossiele energieverbruik van de woning zelf bepalen.
Zonnepanelen vormen hier een belangrijke uitzondering. Ze verlagen de energierekening effectief, maar dragen relatief weinig bij aan een hogere labelklasse. De verklaring: het label meet primair het fossiele energieverbruik van het gebouw. Zonnepanelen compenseren verbruik achteraf, maar verbeteren de gebouwschil of installaties niet. Wie specifiek een labelsprong wil maken, haalt per geïnvesteerde euro meer rendement uit isolatie of een warmtepomp.
Een tweede categorie valt volledig buiten de labelberekening: slimme thermostaten, LED-verlichting en energiezuinige apparaten. Deze maatregelen kunnen het werkelijke energieverbruik wel merkbaar verlagen, maar verschijnen niet in het officiële label. Voor wie het huis verduurzamen wil vanuit wooncomfort of kostenbesparing zijn ze zinvol; voor wie het energielabel als doel heeft, zijn ze niet doorslaggevend.
Dit onderscheid is precies waarom de volgorde van maatregelen ertoe doet. Laat je situatie eerst doorrekenen voordat je investeert, zodat duidelijk wordt welke maatregelen in jouw specifieke woning het meeste labelpotentieel hebben.
Welke maatregelen leveren de meeste labelsprongen op?
Niet elke maatregel weegt even zwaar in de NTA 8800-berekening. Hieronder staan de maatregelen die in de praktijk de grootste labelsprongen opleveren, met indicatieve kosten en labelimpact per maatregel.
Dakisolatie is bij ongeïsoleerde woningen vrijwel altijd de eerste prioriteit. Via het dak gaat in oudere woningen tot 30% van de warmte verloren. Bij een woning zonder dakisolatie levert deze maatregel doorgaans 1 tot 2 labelstappen op. De gemiddelde investering ligt tussen €2.000 en €6.000, afhankelijk van dakoppervlak en isolatiemethode.
Vloer- en spouwmuurisolatie scoort vergelijkbaar qua labelimpact en is vaak goedkoper dan dakisolatie. Spouwmuurisolatie is relatief snel uitgevoerd (ingeblazen isolatiemateriaal) en kent een terugverdientijd van doorgaans 5 tot 10 jaar. Meer over kosten en terugverdientijden vind je op de pagina over kosten, subsidie en terugverdientijd van vloerisolatie.
HR++-glas en geïsoleerde kozijnen leveren labelwinst die sterk afhangt van het aandeel enkel glas in de woning. Bij volledige vervanging van enkel glas is een labelsprong van 1 tot 2 stappen haalbaar. De investering varieert van €5.000 tot €15.000 afhankelijk van woninggrootte en het aantal te vervangen kozijnen.
Een hybride warmtepomp combineert een elektrische warmtepomp met de bestaande HR-ketel en levert gemiddeld 1 tot 2 labelstappen. Na ISDE-subsidie bedraagt de investering doorgaans €3.000 tot €7.000. Dit maakt de hybride warmtepomp een aantrekkelijke optie voor woningen die nog niet volledig geïsoleerd zijn.
Een all-electric warmtepomp levert de grootste labelsprong bij verwarmingssystemen: tot 2 tot 3 stappen. De investering is hoger (€8.000 tot €15.000) en de maatregel werkt alleen goed in goed geïsoleerde woningen. Combineer deze stap dus altijd met voldoende schilisolatie.
Zonnepanelen leveren slechts 0 tot 1 labelstap op. Ze zijn waardevol voor de energierekening, maar minder geschikt als primaire strategie voor labelverbetering. Hierop gaat een later onderdeel van dit artikel dieper in.
Mechanische ventilatie met warmteterugwinning (WTW) draagt bij aan de labelberekening en verbetert de binnenluchtkwaliteit. De investering ligt tussen €2.500 en €5.000.
De onderstaande tabel geeft een overzicht:
Maatregel | Gem. investering | Verwachte labelstappen | Geschikt voor verkoper | Geschikt voor langjarige bewoner |
|---|---|---|---|---|
Dakisolatie | €2.000–€6.000 | 1–2 | Ja | Ja |
Spouwmuur-/vloerisolatie | €1.500–€4.500 | 1–2 | Ja | Ja |
HR++-glas en kozijnen | €5.000–€15.000 | 1–2 | Beperkt | Ja |
Hybride warmtepomp | €3.000–€7.000 (na ISDE) | 1–2 | Ja | Ja |
All-electric warmtepomp | €8.000–€15.000 | 2–3 | Situatieafhankelijk | Ja |
Zonnepanelen | €5.000–€8.000 | 0–1 | Beperkt | Ja |
WTW-ventilatie | €2.500–€5.000 | 0–1 | Beperkt | Ja |
Alle bedragen zijn indicatief. De werkelijke labelimpact hangt af van de uitgangssituatie, het woningtype en de kwaliteit van de uitvoering.
Wat is een labelssprong waard bij verkoop?
Nu duidelijk is welke maatregelen de meeste labelstappen opleveren, rijst de vraag wat die stijging concreet waard is bij verkoop.
Volgens onderzoek van ABN AMRO worden woningen met een hoog energielabel gemiddeld tot 11% hoger gewaardeerd dan vergelijkbare woningen met een laag label. Een sprong van label D naar label B levert gemiddeld 4 tot 8% woningwaardestijging op. Op een woning van €350.000 is dat €14.000 tot €28.000.
Rekenvoorbeeld: tussenwoning uit 1980
Uitgangssituatie: label D, woningwaarde €320.000. Een investering van circa €18.000 in dakisolatie, spouwmuurisolatie en een hybride warmtepomp kan de woning naar label B brengen. De verwachte waardestijging bedraagt dan €12.800 tot €25.600. In een gunstig scenario overtreft de meerwaarde bij verkoop de investering ruimschoots; in een minder gunstig scenario liggen de opbrengsten dicht bij de kosten. De energiebesparing die tussentijds optreedt, telt daarbij nog niet mee.
De premie is geen garantie
De financiële opbrengst hangt sterk af van regio, woningtype, het lokale aanbod en de vraag op het moment van verkoop. In gespannen woningmarkten zoals Amsterdam of Utrecht is de labelpremie doorgaans groter dan in regio's met een ruimer aanbod. Ook de mate van verbetering telt: één labelstap levert minder op dan twee of drie.
De waardestijgingscijfers zijn gemiddelden op basis van marktstudies. Individuele resultaten kunnen hoger of lager uitvallen, afhankelijk van de staat van de woning en de lokale marktomstandigheden. Beschouw ze als richtlijn, niet als gegarandeerde opbrengst.
Toenemende aandacht van kopers en taxateurs
Huiseigenaren en kopers hechten steeds meer waarde aan het energielabel. Dat wordt versterkt door de verplichte labeleis bij verkoop vanaf mei 2026 en het vernieuwde labelontwerp, dat uitgebreidere informatie over de energieprestatie toont. Taxateurs nemen het label daardoor vaker mee in de waardebepaling. Wie vóór die datum verkoopt met een verbeterd label, profiteert van een markt die hier al actief op let.
Verkoper of langjarige bewoner: welke maatregelen passen bij jouw doel?
De financiële opbrengst van een labelsprong is aantrekkelijk, maar de vraag welke maatregelen je daarvoor kiest, hangt sterk af van één factor: ga je op korte termijn verkopen, of blijf je langdurig wonen?
Als je binnen 1 tot 3 jaar wilt verkopen
Het doel is dan maximale labelstijging per geïnvesteerde euro. Dakisolatie en spouwmuurisolatie scoren hier het best: beide zijn relatief snel uitvoerbaar, kosteneffectief en leveren directe labelstappen op die zichtbaar zijn in het vernieuwde labelontwerp. Een hybride warmtepomp voegt daar nog 1 tot 2 labelstappen aan toe tegen een investering van ruwweg 3.000 tot 7.000 euro na ISDE-subsidie.
Zonnepanelen zijn vanuit labelperspectief minder interessant voor verkopers. Ze dragen beperkt bij aan de labelklasse, maar kunnen de woning wel aantrekkelijker maken voor kopers die letten op lage energiekosten. Als je ze overweegt, behandel ze dan als aanvulling op de schil- en installatieverbeteringen, niet als vervanging.
Prioriteit voor verkopers: dakisolatie en spouwmuurisolatie eerst, daarna hybride warmtepomp, en pas dan eventueel zonnepanelen.
Als je langdurig blijft wonen
De afweging verschuift naar terugverdientijd en wooncomfort. Vloerisolatie, spouwmuurisolatie en HR++-glas betalen zich via energiebesparing terug over 5 tot 15 jaar en verbeteren tegelijk het thermisch comfort merkbaar. Een warmtepomp voegt daarna de grootste energiebesparing toe, maar werkt pas optimaal in een goed geïsoleerde woning.
De juiste volgorde is daarom: eerst de schil isoleren (dak, vloer, gevel), dan het verwarmingssysteem vervangen, dan zonnepanelen. Wie de stappen omdraait en een warmtepomp plaatst in een slecht geïsoleerde woning, betaalt meer voor minder rendement. Dat is een veelgemaakte en kostbare vergissing.
Maatwerkadvies voorkomt verkeerde keuzes
Niet elke maatregel levert in elke woning evenveel labelwinst op. De uitgangssituatie, het bouwjaar en het woningtype bepalen welke stap het meest bijdraagt. De juiste volgorde voor jouw woning begint dan ook altijd met inzicht in de actuele energieprestatie, zodat je investeert waar het werkelijk verschil maakt.
Waarom leveren zonnepanelen weinig labelpunten op?

Zonnepanelen worden vaak in één adem genoemd met verduurzaming, maar op het energielabel maken ze minder indruk dan veel eigenaren verwachten. De reden ligt in hoe het label is opgebouwd.
Het energielabel, berekend via de NTA 8800-methodiek, meet het primair fossiel energiegebruik van een woning, uitgedrukt in kWh per m² per jaar. Die waarde wordt bepaald door de gebouwschil (isolatie, ramen, deuren) en de installaties (verwarming, ventilatie, warmwater). Zonnepanelen wekken hernieuwbare elektriciteit op en verlagen daarmee het berekende fossiele verbruik, maar ze veranderen de onderliggende energiebehoefte van de woning niet. De schil lekt nog evenveel warmte; de ketel draait nog even hard.
Hoe groot is de impact in de NTA 8800?
Zonnepanelen tellen wel degelijk mee in de labelberekening, mits ze fysiek verbonden zijn met de woning en correct worden opgevoerd. De opbrengst wordt forfaitair berekend op basis van vermogen, oriëntatie en hellingshoek, en afgetrokken van het totale primair fossiel energiegebruik. In de praktijk levert een gemiddeld systeem een daling van enkele tot circa 20 kWh/m²/jaar op. Dat is zelden genoeg voor meer dan één labelstap, zeker niet zonder aanvullende schilmaatregelen. Isolatie of een warmtepomp verlagen de energievraag structureel en scoren daardoor aanzienlijk hoger in de berekening.
Financieel rendement versus labelrendement
Op de energierekening presteren zonnepanelen juist uitstekend. Voor een systeem van €6.000 tot €8.000 ligt de gemiddelde terugverdientijd op 7 tot 10 jaar bij een levensduur van circa 25 jaar. Dat maakt zonnepanelen financieel aantrekkelijk, maar dat rendement vertaalt zich niet automatisch naar een hogere labelklasse.
Dit onderscheid is een veelgemaakte misvatting. Zonnepanelen zijn een waardevolle investering voor langjarige bewoners die hun energiekosten structureel willen verlagen. Wie echter binnen afzienbare tijd wil verkopen en gericht een hogere labelklasse wil bereiken, investeert effectiever in dakisolatie, spouwmuurisolatie of een hybride warmtepomp. Wil je meer weten over energieopslag als aanvulling op zonnepanelen, dan biedt een overzicht van de kosten, subsidie en terugverdientijd van warmtebatterij inzicht in wat dat combipakket oplevert.
Subsidies en financiering: hoe verlaag je de investering?
De investering in labelverbetering is aanzienlijk, maar een combinatie van subsidies en slimme financiering maakt het verschil tussen een lange terugverdientijd en een haalbaar traject.
ISDE-subsidie
De ISDE (Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing) is de belangrijkste landelijke regeling voor woningeigenaren. De subsidie geldt voor warmtepompen, hybride warmtepompen, zonneboilers en isolatiemaatregelen zoals dak-, vloer-, spouwmuur- en glasisolatie. Voor warmtepompen kan de bijdrage oplopen tot 30% van de investering. Voer je meer dan één isolatiemaatregel uit, of combineer je isolatie met een warmtepomp of zonneboiler, dan verdubbelt het subsidiebedrag voor de isolatieonderdelen. Aanvragen moeten worden ingediend binnen 24 maanden na de eerste maatregel.
Bedragen en voorwaarden worden jaarlijks aangepast door RVO. Controleer altijd de actuele situatie via RVO.nl voor je een investering vastlegt.
Nationaal Warmtefonds
Wie de investering niet in één keer kan dragen, kan terecht bij het Nationaal Warmtefonds voor een energiebespaarlening. Deze lening is specifiek bedoeld voor duurzame woningmaatregelen en biedt een lager rentetarief dan regulier consumentenkrediet. De lening is te combineren met ISDE-subsidie: je vraagt de subsidie aan en financiert het restbedrag via het Warmtefonds. Actuele rentetarieven en leningvoorwaarden zijn te vinden op de website van het Nationaal Warmtefonds.
BTW op isolatiearbeid
Op arbeidskosten bij isolatiemaatregelen kan een verlaagd BTW-tarief van toepassing zijn. Omdat BTW-regelgeving kan wijzigen, is het verstandig dit bij aanvang van je project te verifiëren via RVO.nl of bij je installateur.
Lokale regelingen
Veel gemeenten bieden aanvullende subsidies of leningen bovenop de landelijke regelingen. Raadpleeg de subsidiepagina van je gemeente, want deze zijn niet altijd zichtbaar via landelijke kanalen. De pagina over kosten, subsidie en terugverdientijd van spouwmuurisolatie geeft een concreet voorbeeld van hoe landelijke en lokale regelingen samen de netto-investering verlagen.
Combineren loont
Door meerdere maatregelen in één traject te bundelen, bespaar je op arbeidskosten door minder aparte mobilisaties. Gecombineerd met de verhoogde ISDE-subsidie bij gecombineerde aanvragen verkort dit de totale terugverdientijd merkbaar.

Rekenvoorbeeld: wat levert een traject van D naar B concreet op?
Om de theorie concreet te maken, werken we een rekenvoorbeeld uit voor een herkenbaar woningtype.
Uitgangssituatie
Een vrijstaande woning uit 1978, huidig energielabel D, woningwaarde €380.000. De woning heeft geen dakisolatie, een deels geïsoleerde spouwmuur, enkel glas in de slaapkamers en een HR-ketel uit 2012.
Maatregelenpakket en investering
Maatregel | Geschatte kosten |
|---|---|
Dakisolatie | €4.500 |
Volledig HR++-glas | €8.000 |
Hybride warmtepomp (na ISDE) | €5.500 |
Mechanische ventilatie | €3.000 |
Totaal | €21.000 |
Voor een gedetailleerd overzicht van de kostenopbouw van dakisolatie, zie kosten, subsidie en terugverdientijd van dakisolatie. De ISDE-subsidie op de warmtepomp is hierin al verrekend; de actuele subsidiehoogte kan jaarlijks wijzigen.
Verwacht resultaat
Dit pakket levert naar verwachting een labelsprong van D naar B op. De geschatte energiebesparing bedraagt €900 tot €1.400 per jaar, afhankelijk van energieprijzen, verbruiksgedrag en de kwaliteit van de uitvoering.
Financiële opbrengst bij verkoop
Een labelsprong van D naar B correspondeert gemiddeld met een woningwaardestijging van 4 tot 8 procent, gebaseerd op onderzoeken van de Universiteit van Tilburg en Universiteit Maastricht. Op een woningwaarde van €380.000 is dat €15.200 tot €30.400.
Na aftrek van de investering van €21.000 resulteert dat in een netto opbrengst van circa €9.400 in het gematigde scenario tot €9.400 in het gunstige scenario. De woningwaardestijging is daarmee de dominante ROI-factor voor wie binnen 5 tot 10 jaar verkoopt.
Terugverdientijd via energiebesparing alleen
Zonder verkoopeffect bedraagt de terugverdientijd circa 15 tot 23 jaar, wat relatief lang is.
Nuancering: dit is een illustratief voorbeeld op basis van gemiddelden. Werkelijke uitkomsten hangen af van woningtype, regio, lokale marktomstandigheden en de werkelijke installatiekosten. Raadpleeg een taxateur voor een woningspecifieke waardering.
Huis verduurzamen met labelverbetering als doel: een praktische aanpak
Het rekenvoorbeeld laat zien dat de opbrengst staat of valt met de keuze en volgorde van maatregelen. De volgende vijf stappen helpen je om die keuze gestructureerd te maken.
Stap 1: Bepaal je uitgangspositie
Begin met een definitief energielabel of een EPA-maatwerkadvies. Een voorlopig label op basis van bouwjaar is niet voldoende: het geeft geen inzicht in welke maatregelen in jouw specifieke woning de grootste labelsprong opleveren. Een gecertificeerde energieadviseur brengt de actuele energieprestatie in kaart en vertaalt die naar concrete aanbevelingen.
Stap 2: Stel je doel vast
Wil je binnen één tot vijf jaar verkopen, of wil je langdurig wooncomfort en lagere energiekosten? Voor verkopers telt maximale labelstijging per geïnvesteerde euro. Voor langjarige bewoners is een lage terugverdientijd via energiebesparing doorslaggevend. Hetzelfde budget leidt tot een andere maatregelvolgorde, afhankelijk van dit antwoord.
Stap 3: Bereken de ROI per maatregel voor jouw woning
Generieke gemiddelden zijn een startpunt, geen beslissing. Gebruik de subsidiecalculators op RVO.nl om actuele ISDE-bedragen te controleren, en laat kosten, besparing en labelimpact naast elkaar zetten door een onafhankelijk adviseur. Aanname: subsidiebedragen en energieprijzen kunnen wijzigen; herbereken bij twijfel.
Stap 4: Combineer maatregelen slim
Dakisolatie en spouwmuurisolatie gecombineerd met een hybride warmtepomp levert doorgaans de hoogste labelstijging per geïnvesteerde euro. Combinaties drukken ook de arbeidskosten: één traject is goedkoper dan drie losse opdrachten.
Stap 5: Werk met gecertificeerde uitvoerders
Bij warmtepompen is certificering verplicht voor subsidie: controleer of de installateur STEK-gecertificeerd is en erkend voor de ISDE-regeling. Werk je met niet-erkende partijen, dan vervalt het recht op subsidie en stijgt je effectieve investering direct.
Advies in Duurzaamheid helpt van plan naar uitvoering: van het identificeren van de juiste maatregelen en het inzichtelijk maken van kosten en besparingen tot het koppelen aan gecertificeerde installateurs uit het netwerk.
Conclusie: verduurzamen loont, maar de volgorde bepaalt de opbrengst
De rode draad door dit artikel is helder: niet élke verduurzamingsmaatregel levert evenveel op, en de volgorde maakt het verschil.
Isolatie en warmtepompen zijn de meest effectieve maatregelen voor wie het energielabel wil verbeteren. Ze wegen het zwaarst in de NTA 8800-berekening en leveren per geïnvesteerde euro de meeste labelstappen op. Wie verkoopt, zet hier het best op in.
Een sprong van label D naar B levert gemiddeld 4 tot 8% woningwaardestijging op. Bij een woning van 350.000 euro is dat 14.000 tot 28.000 euro extra bij verkoop. Dat maakt gerichte labelverbetering niet alleen een energiekeuze, maar een financiële afweging met een concreet getal.
Zonnepanelen verdienen een kanttekening. Ze verlagen de energierekening en hebben een gemiddelde terugverdientijd van 7 tot 10 jaar, maar dragen beperkt bij aan het energielabel. Wie binnen afzienbare tijd wil verkopen en labelsprongen als doel heeft, kan zonnepanelen beter inzetten als aanvullende maatregel, niet als startpunt.
De optimale volgorde verschilt per situatie. Verkopers kiezen bij voorkeur voor maatregelen met de hoogste labelimpact per euro, zoals dakisolatie, spouwmuurisolatie en een hybride warmtepomp. Langjarige bewoners wegen wooncomfort, energiebesparing over tijd en totale woonlasten mee; zij profiteren van een bredere aanpak waarbij ook zonnepanelen en ventilatie een logische plek krijgen.
Eén aanbeveling geldt voor beide profielen: begin met een maatwerkadvies. Zonder inzicht in de actuele energieprestatie van jouw woning is de kans groot dat je investeert in maatregelen die weinig toevoegen aan jouw specifieke labelsituatie, of die een latere maatregel duurder of complexer maken.
Advies in Duurzaamheid biedt onafhankelijk advies zonder binding aan één product of installateur. We brengen kosten, labelimpact, subsidies en besparingen overzichtelijk in kaart en koppelen je aan geschikte uitvoerders. Neem contact op voor een persoonlijk verduurzamingsadvies, afgestemd op jouw woning en jouw doel.
Frequently Asked Questions
Wat is het verschil tussen een voorlopig en een definitief energielabel?
Een voorlopig label wordt gebaseerd op alleen bouwjaar en woningtype, zonder woningopname, en telt niet meer mee bij verkoop. Een definitief energielabel wordt opgesteld door een gecertificeerde energieadviseur, is tien jaar geldig, en is verplicht bij verkoop van een bestaande woning vanaf 29 mei 2026. Voor verkopers is dus altijd een definitief label nodig.
Waarom leveren zonnepanelen minder labelpunten op dan andere verduurzamingsmaatregelen?
Het energielabel meet primair het fossiele energieverbruik van het gebouw. Zonnepanelen wekken weliswaar hernieuwbare elektriciteit op, maar veranderen niet de onderliggende energiebehoefte van de woning – de schil lekt nog evenveel warmte en installaties lopen nog even hard. Daarom leveren zonnepanelen meestal slechts 0 tot 1 labelstap op. Financieel zijn ze wel aantrekkelijk met een terugverdientijd van 7 tot 10 jaar.
Hoeveel is een labelverbetering van D naar B waard bij woningverkoop?
Een labelsprong van D naar B levert gemiddeld 4 tot 8% woningwaardestijging op. Op een woning van €350.000 is dat €14.000 tot €28.000 extra. Dit bedrag varieert echter sterk per regio, woningtype en lokale marktomstandigheden. In gespannen woningmarkten zoals Amsterdam is de labelpremie meestal groter dan in regio's met meer aanbod.
Welke subsidies zijn beschikbaar voor verduurzamingsmaatregelen?
De ISDE (Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing) is de belangrijkste landelijke regeling en geldt voor warmtepompen, isolatiemaatregelen en zonneboilers. De subsidie op warmtepompen kan tot 30% bedragen. Bij combinatie van meerdere isolatiemaatregelen verdubbelt het subsidiebedrag. Daarnaast biedt het Nationaal Warmtefonds energiebespaarleningen tegen lager rentetarief, en veel gemeenten hebben aanvullende lokale regelingen.
In welke volgorde moet ik maatregelen uitvoeren voor optimaal rendement?
Dit hangt af van je doel. Voor verkopers (korte termijn) geldt: prioriteit voor dakisolatie en spouwmuurisolatie eerst, daarna hybride warmtepomp, pas dan eventueel zonnepanelen. Voor langjarige bewoners geldt: eerst de schil isoleren (dak, vloer, gevel), dan het verwarmingssysteem vervangen, dan zonnepanelen. Werk altijd met een gecertificeerde energieadviseur om de juiste volgorde voor jouw specifieke woning vast te stellen.


